Ostatnim akcentem 5. kolejki LOTTO Ekstraligi Badmintona był pojedynek w Białymstoku, gdzie spotkały się ekipy lidera i wicelidera rozgrywek.

Hubal Białystok podejmował SKB Litpol-Malow Suwałki. Obie ekipy przed spotkaniem miały tyle samo punktów.

Mecz w Białymstoku miał zdecydować, która z ekip obejmie samodzielne prowadzenie w tabeli po tej kolejce. Obie wygrały wszystkie dotychczasowe spotkania ligowe z pełnym dorobkiem punktowym. Ale cichym faworytem tego pojedynku była ekipa z Suwałk, która przyjechała do Białegostoku w najsilniejszym składzie.

Spotkanie rozpoczęły deble. Jako pierwsi na swoim koncie punkt zapisali suwalczanie. Robert Cybulski i Leo Rossi pokonali w dwóch setach Michała Rogalskiego i Pawła Śmiłowskiego. Chwilę później swój pojedynek zakończyły panie. I tu również górą były suwalczanki. Wiktoria Dąbczyńska i Agnieszka Wojtkowska uległy po 21 minutach Anastasiji Khomich i Karolinie Szubert.

Gdy po kolejnych 25 minutach zakończyli swoje pojedynki singliści wiadomo było, że to SKB Litpol-Malow Suwałki wygrają w tym meczu. Najpierw Mikołaj Szymanowski, a potem Ulyana Volskaya zapunktowali dla swojego zespołu i zrobiło się 4:0 dla Suwałk.

Kolejne dwa single to pojedynki Wiktorii Dąbczyńskiej i Francuzki Xu Wei, pozyskanej w tym sezonie przez suwalską ekipę oraz grającego trenera białostoczan Michała Rogalskiego z Andrzejem Niczyporukiem. W pierwszym starciu po trzysetowym pojedynku lepsza okazała się Xu Wei. W drugim rutynowany Michał Rogalski, również po trzech setach wygrał swój pojedynek. Stan spotkania 5:1 dla Suwałk mówił wszystko. To suwalska ekipa była zdecydowanie lepsza w tym spotkaniu.

Do kompletu brakowało jeszcze starcia dwóch mikstów. Paweł Śmiłowski i Agnieszka Wojtkowska zmierzyli się z zagraniczną parą Leo Rossi/Xu Wei. Pierwszego seta zaliczyli na swoje konto białostoczanie, ale zawodnicy SKB doprowadzili do remisu. Trzeci set to pewne zwycięstwo Hubala i drugi punkt w całym meczu.

Po pięciu kolejkach samodzielnym liderem został SKB Litpol-Malow Suwałki z dorobkiem 15 punktów na koncie. Drugie miejsce dla Hubala Białystok, a na trzecie po zwycięstwie nad WWL Badminton Marcovia Marki awansowała drużyna ABRM Warszawa.

HUBAL BIAŁYSTOK – SKB LITPOL-MALOW SUWAŁKI 2:5
Michał Rogalski/Paweł Śmiłowski – Robert Cybulski/Leo Rossi 12:15, 10:15
Wiktoria Dąbczyńska/Agnieszka Wojtkowska – Anastasiya Khomich/Karolina Szubert 3:15, 9:15
Krzysztof Jakowczuk – Mikołaj Szymanowski 12:15, 8:15
Weronika Górniak – Ulyana Volskaya 10:15, 10:15
Wiktoria Dąbczyńska – Xu Wei 15:14, 6:15, 6:15
Michał Rogalski – Andrzej Niczyporuk 15:9, 11:15, 15:14
Paweł Śmiłowski/Agnieszka Wojtkowska – Leo Rossi/Xu Wei 15:11, 14:16, 15:13